Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Šťastný život ve stylu slov hygge, lykke a lagom

Šťastný život ve stylu slov hygge, lykke a lagom
Útulno, pocity štěstí a pohoda. Je tomu už několik let, kdy si lidé začali osvojovat cizokrajné pojmy jako hygge a lykke. Určitě se i k vám dostaly fotografie s krbem, ze kterých přímo sršela atmosféra pohodlného domova, kde sedí spokojený člověk s čajem v ruce, v teplých ponožkách, s pletenou dekou, v zorném poli spokojené kočky. Poté, co Instagram zaplavily hashtagy se slovem hygge a lykke, se objevilo švédské lagom (čtěte lágom).

Jak žít spokojenější život

V Dánsku, Norsku, Švédsku i Finsku hledá inspiraci mnoho lidí už z toho důvodu, že se tyto země objevují na prvních příčkách v žebříčcích s nejšťastnějšími lidmi na světě. Témata o klidném životě, který je naplněný a vědomý, vyšla již řada knih a článků.

Zachovalo se nám díky nim umění odpočinku a přestávek, vypínání telefonů a internetu, přítmí, svíčky, dobré víno nebo čaj u oblíbeného filmu. Důležitější se staly lidské vztahy i nepříliš striktní dodržování zdravého stravování. Výborný dortík je zkrátka více hygge než dělená strava podle Lenky Kořínkové. A tomu všemu náleží všudypřítomná vděčnost.

Spokojený život

Ekologie a tvořivost

Styl lagom na podobná sdělení navazuje a přidává další ponaučení. Zůstaňte u pouštění hudby při úklidu i u častých meditací. Lagom vám vnese do prostoru vkusný design, užité předměty, teplé ponožky, ideálně ty, které jste si sami upletli. Lagom přesahuje do ekologie a trvale udržitelného stylu života. Kvalita je vždycky více než kvantita a vždy se myslí na zítřek a další generace. Lidé, kteří žijí lagom, nakupují použité oblečení nebo ještě lépe, oblečení sami šijí, pletou a háčkují. Nalézají vždy něco krásného v maličkostech.

Háčkované předměty pro radostnou domácnost.

Pohodový rodinný život

Zásadní je každou oblast života prožívat vědomě a „tak akorát“. Ničeho příliš, ničeho málo. Nepřepínat se a být vděčný za okamžik. Dívat se. Nezapomenout na objímání nebo třeba malé vlastnoručně vytvořené dárečky pro kamarády a rodinu. Květiny. Důležitá je i vědomá radost z prvního jarního sluníčka nebo z první poletující vločky. Nezapomínat ani na poctivou práci a péči o svou duši i tělo.

Recept na šťastný život „poskandinávsku“

- svíčky, přítmí, malé lampičky - hra se světlem
- úklid - lehký, ale pořádný
- hudba a krásná vůně
- umělecké a přírodní předměty, které používáte
- rukodělná tvorba
- všudypřítomná skromnost

Pozvolna a poctivě

Šťastný život nepřijde sám. Není třeba klást důraz na materialistické pojetí životního stylu, ale snažit o to, aby si člověk dovolil to, co má rád. Obrovský důraz na kvalitu, dlouhou životnost a rukodělné práce. Člověk by si nikdy neměl pořizovat to, co nebude používat. Lagom člověk dopije svou kávu, u které si pohovořil s kamarádem, a místo toho, aby sedl do auta, pojede do práce na kole. Auto už možná dávno nemá. A hlavně žádný spěch. Šlapat bude tak akorát. :-)

Pletená deka pro rodinnou pohodu.

Tvoření přináší radost, ekologii i praktičnost

Zkuste si vytvořit něco nového pro sebe nebo své blízké. Co třeba háčkovaný košíček na drobné předměty? Nebo praktický měkoučký puf?

image.png

Přejeme vám, abyste vydržely s tvořivou náladou co nejdéle a užívaly jste každého dne naplno. :-)

Autorka článku: Olga Knoflíčková

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code